(nehradené zdravotnými poisťovňami)

Cvičenie na BOSU

BOSU je novinka pre oblasť športovej medicíny, rehabilitácie a fitnes. Je to pružná oblúková úseč s priemerom 65 cm, ktorá umožňuje špeciálne tréningové programy. Nezaťažuje kĺby a rýchlejšie zlepšuje dynamickú stabilitu hlbokého stabilizačného systému. Cvičenie na BOSU výrazne urýchľuje návrat funkcie svalov, zlepšuje svalovú rovnováhu a umožňuje včasný návrat k športovým aktivitám. Je vhodné pre rehabilitáciu po úrazoch a operáciách pohybového systému, na vyrovnanie svalových dysbalancií (nerovnováh) u športovcov.

Cvičenie PILATES

Je to cvičenie zamerané na vyrovnávanie svalovej nerovnováhy (dysbalancie)medzi preťaženými a ochabnutými svalovými skupinami, snaží sa o natiahnutie skrátených a posilnenie oslabených svalov. Kladie dôraz na správne dýchanie, techniku cvičenia, zapojenie svalov brušnej steny a panvového dna. Je vhodné u ľudí s chronickými bolesťami chrbtice, ľudí s nadváhou, odporúča sa ako pokračovanie rehabilitačnej liečby, ako prevencia osteoporózy, je vhodná u tanečníkov a športovcov na zlepšenie koncentrácie, presnosti a plynulosti pohybov.

Hlavný motív Pilatesových cvičení je:

  • po 10 lekciách pocítite rozdiel
  • po 20 lekciách uvidíte rozdiel
  • po 30 lekciách budete mať „nové telo“

Cvičenie na FITlopte

Fitlopty sú dnes neodmysliteľnou súčasťou preventívnych cvičení i liečebnej rehabilitácie detí a dospelých. Fitlopta ako nestabilná plocha núti zapájať svaly v nových pohybových vzorcoch. Využívame ju formou cvičenia, aktívneho aj dynamického sedu. Cvičenie na fitlopte posilňuje hlboký stabilizačný systém, nezaťažuje váhonosné kĺby, zvyšuje výkonnosť a pružnosť tela, posilňuje medzilopatkové a brušné svaly, je vhodné po úrazoch chrbtice a končatín, odľahčuje medzistavcové platničky, zlepšuje celkové držanie tela a je to prostriedok liečby v každom veku.

Cvičenie pri osteoporóze

Cieľom rehabilitačného cvičenia je spomaliť rednutie kostí zlepšením prísunu okysličenej krvi a živín do svalov a kostí. Odstrániť, resp. zmierniť chronickú bolesť, predchádzať ďalším zlomeninám.

Cvičenie je zamerané na uvoľnenie svalových skrátení, zlepšenie svalovej sily, celkové zlepšenie pohyblivosti, obnovenie správnych motorických stereotypov (dýchania, sedu, stoja, predklonu, nosenia ťažkých bremien).

Cvičenie pri chybnom držaní tela a skolióze

Skolióza je chybné zakrivenie chrbtice, je dôležité ju diagnostikovať u detí, kedy sa dá ešte nesprávne zakrivenie ovplyvniť. V oboch prípadoch je však dôležité začať s vhodným spôsobom rehabilitačnej liečby.

Cieľom liečebnej telesnej výchovy je vyrovnanie svalovej nerovnováhy pohybového systému, korekcia porúch pohybovej sústavy v troch rovinách, navodenie primeraného svalového napätia axiálneho (kostrového) svalstva, svalstva hrudníka i panvy, zlepšenie mechaniky dýchania, priaznivé ovplyvnenie porúch koordinácie a celkové zlepšenie držania tela.

Cvičenie pri funkčnej sterilite podľa Mojžišovej

Ľudmila Mojžišová vyvinula metódu prevencie a liečby funkčných porúch pohybového aparátu zameranú hlavne na liečbu funkčnej sterility. Metóda Ľudmily Mojžišovej pozostáva z diagnostiky funkčných porúch, aplikácie fyzikálnej liečby, mobilizácie a aktívneho cvičenia. Aktívne cvičenie, ako hlavnú časť liečby, tvorí skupina cvikov zameraných na uvoľnenie sacroiliakálneho kĺbu (bedrovo-krížového), druhú skupinu tvoria cviky na uvoľnenie lumbálnej (driekovej) časti chrbtice a poslednú tvoria cviky posiľňovacie. Pri liečbe je nutné dodržiavať presný harmonogram, poradie cvikov, postupné zvyšovanie počtu opakovaní a dĺžku terapie. Využíva sa pri liečbe funkčnej sterility, bolestiach chrbtice, dysmenorei (bolestivej menštruácii), čiastočnej inkontinencii (neudržaní moču).